KATAR DEVLETİ EĞİTİM VE YÜKSEKÖĞRETİM BAKANLIĞI İLE

YÜKSEKÖĞRETİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ

 

18 Aralık 2016 / Trabzon

 

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Devleti Emiri Şeyh Temim bin Hamed Âl Sânî 'nin başkanlıklarında 18 Aralık 2016 tarihinde Türkiye–Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı Trabzon'da gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Yüksek Stratejik Komite Toplantısı'nda iki ülke işbirliğinin daha da derinleştirilmesine ilişkin imkânlar ele alınarak bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Toplantının ardından iki ülke arasında eğitim, sağlık, maliye, bilgi, iletişim, gençlik, spor, kültür, gümrük ve tarım gibi alanlarda mutabakat zaptı, anlaşma, eylem planları ve ortak bildiriler imzalandı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Hamad Al-Sani'nin huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Katar Devleti Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı arasında "Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı", YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al-Sani tarafından imza altına alındı.

 

 

Bilindiği üzere Katar'lı birçok öğrenci yurtdışında eğitim görmektedir. Bu kapsamda Trabzon'daki toplantıda imzalanan mutabakat zaptı, bilimsel araştırma alanında işbirliği ve yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında deneyimlerin paylaşımının yanı sıra Katar devlet bursu ile Katarlı öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim görmesini de içermektedir.