TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU ÜYELERİ YÖK BAŞKANI SARAÇ İLE GÖRÜŞTÜ

 

17 Mayıs 2017 /YÖK

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve komisyon üyeleri ziyarette bulundu.

 

YÖK'te gerçekleşen görüşmede, Altunyaldız, komisyonun çalışmalarının ve sonrasında kanunlaşan tasarıların uzun zamandan beri dillendirilen "sanayi- üniversite işbirliğinin" hayata geçirilmesi noktasında önemli olduğunu kaydetti. Altunyaldız, "Bilim dünyasının ve üniversitelerin teknolojide baş döndüren gelişmelerin olduğu bu dönemde sanayimizin dönüşümüne vereceği katkı son derece önemli. Eğer bilim olmadan bu dönüşümü yapmaya kalksak başaramayız. O nedenle üniversitelerimiz ve şemsiye kuruluşumuz olan YÖK'le birlikte çalışmalarımızın önemi çok büyük." ifadesini kullandı. Geçen hafta komisyon olarak yapacakları ziyareti bu hafta gerçekleştirebildiklerini belirten Altunyaldız, ev sahipliğinden dolayı YÖK Başkanı Saraç'a teşekkür etti.

 

Altunyaldız, Başkan Saraç ile üniversitelerin akademik çalışmaları, sanayi-üniversite işbirliğinin geldiği aşama ve gelecek hafta komisyonun konuşulmasını gündeme almayı düşündüğü "Üretim Reform Paketinde" üniversiteleri ilgilendiren değişimlerle ilgili bilgi alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

 

Ziyarette Başkan Saraç komisyon başkan ve üyelerine, yükseköğretim sistemindeki yapısal değişimlere ve sayısal verilere ilişkin bilgi verdi. Saraç, toplantı sonrasında yükseköğretim sistemin ülkenin kalkınması meselesi olduğunu belirterek, komisyon üyelerinden akademik hayatın gelişimine yönelik bazı teklifler aldıklarını ve bunları mutlaka değerlendireceklerini söyledi. İletişim kanalarının açık tutulması hususunda bir yönetim tarzlarının olduğunu kaydeden Saraç, YÖK'ün herşeyi bildiği iddasında bir kurum olmadığını ve çok geniş bir uzman kadrosuyla çalıştığını söyledi. Saraç, "Ayrışma değil, uzlaşı noktalarında yoğunlaşalım istiyoruz. Bu hususta, katılımınız ve vereceğiniz destekler dolayısıyla teşekkür ediyorum." dedi.