YÖK BAŞKANI SARAÇ, KOCAELİ SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI'NDA KONUŞTU

 

17 Mayıs 2017 / Kocaeli

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, "Yeni YÖK" yönetimi olarak yükseköğretim alanında gerçekleştirdikleri birçok proje ve yenilik hakkında bilgiler vermek üzere Kocaeli Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen "Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı"na katıldı.

 

Toplantı öncesinde YÖK Başkanı Saraç ve beraberindeki heyet, Kocaeli Valiliğini ziyaret ederek Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 

YÖK Başkanı Saraç, Valilik ziyaretinin ardından açılış konuşmasını Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu'nun yaptığı "Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı"na geçerek "Üniversite-Sanayi İşbirliği" ve "Sanayi Doktorası" konularında bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Konuşmasına Kocaeli Sanayi Odasının Başkanı Zeytinoğlu'na bu davet için teşekkürlerini sunarak başlayan YÖK Başkanı, üniversite ve sanayinin; ülkelerin gelişmesinin, büyümesinin ve refah toplumu olmasının en önemli iki aracı olduğunu dile getirdi.

 

Üniversite-sanayi işbirliğinin, çok konuştukları, eksikliğinden sürekli bahsettikleri, yeterince etkin işler hale getiremedikleri bir köprü olduğunun altını çizen Başkan Saraç, gelişmiş ülkelerin geldikleri seviyede üniversite-sanayi işbirliğinin ne denli önemli olduğunun herkesçe malum olduğunu sözlerine ekledi.

 

Neredeyse bu iki aracın 100 yıldır işbirliği içerisinde çalışmakta olduğunu vurgulayan Başkan Saraç, "Biz de Yeni YÖK olarak mevcut koşullarla sürekli olarak daha iyiyi arama gayretinde olduğumuz bugünlerde, üniversitelerimizin var olan bilgi birikimlerini net bir biçimde ortaya koyabilmeleri adına, kendi ana misyonlarından sapmadan, topluma hizmet bileşeninde etki alanlarını artırabilmek ve yaygınlaştırabilmek için toplumun bütün dinamikleri ile yakın ilişki içerisinde olmalarını destekliyoruz." diye konuştu.

 

Bu ilişkilerin desteklenmesi, güçlendirilmesi konusunda politika ürettiklerini, bu doğrultuda kararlar aldıklarını ifade eden Başkan Saraç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

"Dünyada ve bölgemizdeki savaşlar, ekonomik belirsizlik gibi sıkıntılar karşısında ne olursa olsun tek seçeneğimiz Bilim, Teknoloji ve İnovasyonu Stimüle etmek ve hızla ivmelemek zorundayız: Japonya, Çin, Kore ve Malezya örneklerinde olduğu gibi… Bunu siz kıymetli sanayicilerimizle birlikte başaracağız. Türkiye bu yolda aslında büyük mesafe aldı. Size aldığımız bu mesafe ile ilgili bir örnek de sunmak isterim: Avrupa dışında yapılan araştırmalarda Ortadoğu bölgesinde 220 Bilim Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitelerin %50'si Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'dadır. Türkiye'de 62, İran'da 35, Suudi Arabistan'da 30 üniversite bu % 50'yi teşkil etmektedir. Üniversitelerimiz, artık dünya sıralamalarında da yer almaktadırlar. Bildiğiniz gibi ilk 500'e giren 18 üniversitemiz mevcut."

 

Üniversitelerde bilim ve teknoloji kavramını ve Kritik Bilimsel Beceriler Eğitimini önde tutmaya çalıştıklarını söyleyen YÖK Başkanı, ardından Türk Yükseköğretimi'nin nerede olduğu ve yenilik alanlarının neler olduğu ile ilgile bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 

Toplantı sonrasında, Başkan Saraç, Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtladı. 

 

YÖK Başkanı Saraç'ın toplantıda yaptığı konuşma için tıklayınız.

 

Toplantı sonrası Başkan Saraç, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile birlikte Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi'ni gezerek Rektör Hülagü'den, üniversite hakkında bilgi aldı.