"İSLAM ÜLKELERİ REKTÖRLERİ FORUMU"NUN İLK GÜNÜ DÜZENLENEN PANELLERLE TAMAMLANDI

 

26 Temmuz 2017 / Ankara

 

İslam ülkeleri arasında yeni bir yükseköğretim alanının oluşturulması ve buna yönelik işbirliklerinin yapılması amacıyla Yükseköğretim Kurulu tarafından İslam üniversitelerinin rektörlerin katılımıyla iki gün boyunca sürecek olan "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu"nun ilk günü düzenlenen panellerle tamamlandı.

 

"İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması" temalı forum, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen bir tören ile başladı.

 

Açılış töreninin ardınan Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde öğleden sonra düzenlenen panel oturumlarına geçildi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın katıldığı panel oturumlarına Kamu Kuruluşlarının Yöneticileri, İslam Ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri, YÖK Üyeleri, İslam coğrafyasında yer alan 30'un üstünde ülkeden 120 üniversite rektörü, ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri ve YÖK yetkilileri katıldı.

 

YÖK Başkanı Saraç, panel oturumları açılışında bir konuşması gerçekleştirdi.

 

YÖK Başkanı Saraç, İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen forumun, İslam ülkelerinin yükseköğretiminin sorunlarının çözülmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

 

Bu kapsamda toplantının bir konferans düzeninde değil forum düzeninde gerçekleştireceklerine değinen YÖK Başkanı, standart bildirilerin yer almayacağını ve forumun etkileşimli tartışma ortamları yöntemi ile gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

Bologna sürecinden kopmadan İslam ülkeleri arasında yeni bir yükseköğretim alanın oluşturulmasını hedeflediklerini sözlerine ekleyen Başkan Saraç, Batı ülkelerindeki üniversitelerin pek çok üniversitemiz ile iş birliği içinde ortak diploma programlarının olduğunu gördüklerini, İslam dünyasındaki üniversitelerimiz arasında ise bu durum maalesef olmadığını sözlerine ekledi.

 

İslam dünyasının rektörlerinin tartışacağı konular arasında; "Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi", "Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik", "Kalite Güvence Ajansları, Tanınırlık ve Denklik" ve "Ortak Eğitim Öğretim Programları" konularının yer aldığını söyleyen YÖK Başkanı Saraç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

"Bu şekilde oluşturulacak İslam ülkeleri ortak yükseköğretim sistemi ile öğrenci ve mezunlarımızın hareketliliği mümkün olabilecek, öğrencilerimiz, eğitimlerinin belli dönemlerini yıl kaybı olmadan farklı bir İslam ülkesindeki üniversitemizde geçirebilecektir. Bu da başta akademik ve kültürel olmak üzere birçok açıdan önemli kazanımlar sağlayacaktır.

 

Bu kapsamda hareketliliğin bir üst aşaması olan ortak diploma programları da bu forumda ele alınacak ve tartışılacak konular arasındadır. Bu konu, YÖK'ün öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu programlar sayesinde öğrencilerimiz, aynı eğitim süresi içerisinde iki hatta üç diploma sahibi olabileceklerdir.

 

Bu şekilde başlatılacak girişimler, sadece öğrenci değişimi ve eğitim süreçleri ile sınırlı kalmayacak, öğretim üyesi ve araştırmacıların değişimi de bu şekilde işbirliklerinin arttırılması süreçlerine katkıda bulunacaktır. Bu da İslam dünyasının bilim alanındaki gücüne katkı sağlayacaktır."

 

Kurulacak güçlü bağların oluşturacağı ağ, küresel yükseköğretim sistemini ve İslam ülkelerinin bilim hayatlarının istiklalini sağlayacağını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı, bu büyük girişim için İslam dünyasındaki en uygun potansiyelin ülkemizde bulunduğunu vurguladı.

 

Forum'un ikinci gününün sonunda, toplantı gündemine aldıkları konuları ortak bir sonuç bildirisiyle özetleyeceklerini aktaran Saraç, ülkeler arasında müşterek bir bakış açısı oluşturulmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Başkan Saraç'ın konuşmasının ardından, İslam ülkelerinin üniversite rektörleri ve temsilcileri söz alarak konuşma yaptı.

 

Konuşmaların ardından "Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi", "Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik", "Kalite Güvence Ajansları, Tanınırlılık ve Denklik" ve "Ortak Eğitim Öğretim Programları" konularında paneller düzenlendi.

 

Düzenlenen panellerin ardından Ankara Valiliği tarafından verilen akşam yemeği ile birinci günü tamamlanan forum, ikinci günü düzenlenecek "Panel Oturumlarının Değerlendirilmesi ve Geleceğe Bakış" paneli ile devam edecek.