Abu Dhabi'de Mukim Masdar Enstitüsü'nde Ülkemiz Master Öğrencilerine Yönelik Burs İmkânı

Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan yazıda, Birleşik Arap Emirliklerinin Abu Dhabi şehrinde bulunan MASDAR Enstitüsü'nde 2013 Sonbahar Dönemi için ülkemizden 10 öğrenciye burs imkanı tanıdığı belirtilmekle birlikte sözkonusu burslarla ilgili bilgiler daha önce web sayfamızda duyurulmuştur.

Adayların burslara kabulü için adıgeçen Enstitü'nün akademik seçici kurulu tarafından yapılacak değerlendirmede aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

- Bilim ve Mühendislik alanında lisans diploması,
- 4 üzerinden en az 3 not ortalaması,
- GRE sayısal derecesi ? 155
- Asgari TOEFL derecesi (91IBT) ya da IELTS - 6,5

           GRE derecesini tutturamayan öğrencilerin Masdar Enstitüsü tarafından yeniden sınava tabi tutulabilecekleri ya da öğrencilere Masdar Enstitüsü'nde ilave ders imkanları sağlanabilmektedir. Masdar Enstitüsü'nin "Bilim ve Mühendislik" alanında 8 Master programının bulunduğu, kabul edilen adaylara tam burs imkanı sağlanacağı ve adayların, Masdar Enstitüsü'nün vereceği diplomanın yanı sıra ABD'de bulunan MIT'den de MASDAR'la ortaklaşa imzalanmış sertifika alabileceklerdir.

Belirlenen adayların isimlerinin ve temas bilgilerinin admissions@masdar.ac.ae adresine iletilebileceği ve adaylarla Masdar Enstitüsü tarafından doğrudan temasa geçilebilir ve akademik programlar, kabul kıstasları ve başvuru yöntemlerine ilişkin ayrıntılı bilgiye www.masdar.ac.ae internet sitesinden ulaşılabilir.
     
Sözkonusu bursların son başvuru tarihinin 31 Mayıs 2013 olduğu bildirilmiştir.


KSYÖ Kursları

Dışişleri Bakanlığı'nca, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Teknik Sekreteryası'nın  "Analitik Kimya Becerilerini Geliştirme" konusunda yaptığı iki kişilik stajyerlik kadrosuna ilişkin yazısı iletilmektedir. Helsinki/Finlandiya'da düzenlenecek 6 aylık staj programı için yapılabilecek başvuruların 17 Mayıs 2013  tarihine kadar bildirilmesi istenmektedir. 

Dışişleri Bakanlığı'nın söz konusu yazısı için burayı tıklayınız.

Üniversitenizin ilgili birimlerine duyurulmasını ve Üniversiteniz birimlerince yapılan başvuruların canan.unvan@yok.gov.tr mail adresine bildirilmesini saygılarımla rica ederim.


UNESCO-Kalinga Bilimin Yaygınlaştırılması Ödülü 2013

Dışişleri Bakanlığı'nca iletilen yazıda; "UNESCO-Kalinga Bilimin Yaygınlaştırılması Ödülü 2013 " ödülüne, bilimin geniş halk kitlelerine duyurulması konusunda çalışmalarda bulunan yazar, editör, bilimin, radyo/televizyon programı yönetmeni veya film yapımcılarını aday gösterme çağrısında bulunmaktadır.

Adayların özgeçmişleri ile bilimin yaygınlaştırılması konusunda yapmış oldukları çalışmaların listelerini içeren bilgileri, jüri üyelerine sunulmak üzere, beş kopya halinde 15 haziran 2013 tarihine kadar yazıda belirtilen adrese doğrudan iletilmesi gerekmektedir.

Dışişleri Bakanlığı'nın söz konusu yazısı için burayı tıklayınız.


Yunanistan'da öğrencilere yönelik yaz programları

Atina Büyükelçiliğimizden alınan bilgiler ışığında, Yunanistan Atlantik ve Avrupa İşbirliği Derneği'nin (GAAEC) yeni bir eğitim platformu tesis ettikleri, bu çerçevede önümüzdeki yaz aylarında Girit'in Hanya kentinde gençlere yönelik olarak üniversite öğrencileri için 19 Temmuz-8 Ağustos 2013 tarihlerinde Siyasal İktisat, Çatışma Çözümlemesi, Enerji Jeopolitiği, Siyasal Felsefe ve Liderlik gibi konuları içeren eğitim programı düzenleyecekleri bildirilmektedir.

Eğitim programıyla ilgili detaylı bilgiye http://www.ticls.org adresinden ulaşılabilmektedir.


AB Akademik Araştırmalar Serisi kapsamında AB ile ilgili konularda hazırlanan 2 adet başarılı doktora tezinin basımı

AB Bakanlığı'nın Avrupa Birliği alanında ülkemizdeki bilgi birikiminin artırılması ve bu alanın en güncel şekliyle takip edilebilmesi amacıyla yürüttüğü "AB Akademik Araştırmalar Serisi" kapsamında her yıl üniversitelerimizde AB ile ilgili konularda hazırlanan 2 adet başarılı doktora tezinin basımı gerçekleştirilmektedir.

2014 yılında basılacak doktora tezleri için "YÖK'e bağlı veya YÖK tarafından denkliği tanınan yurt dışı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler tarafından AB ile ilgili konularda yazılmış ve 2012 yılı içerisinde tamlanmış veya 2013 yılı içerisinde tamamlanacak olma" koşulu aranmaktadır. Tezlerinin AB Akademik Araştırmalar Serisi kapsamında değerlendirilmeye alınmasını ve uygun bulunması halinde basılmasını isteyen doktora öğrencilerinin en geç 1 Ekim 2013 tarihine kadar AB Bakanlığı Araştırma ve Dokümantasyon Başkanlığına (ardb@ab.gov.tr e-posta adresi üzerinden) başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi ve tezlerin basım ve dağıtım sürecine ilişkin şartnameye buradan ulaşılabilir.

  

 

          


UNCTAD 2013 Kamu Sempozyumu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) 24-25  haziran 2013 tarihlerinde "Tutarlı bir 2015 - Sonrası Gündem için Yeni Demokratik Yaklaşımlar " başlığıyla Cenevre'de bir Kamu Sempozyumu düzenlenecektir.

Üye ülke temsilcilerine, parlamento üyelerine, sivil topluma, özel sektör, akademik camia ve basın temsilciliklerine açık olarak düzenlenecek olan sempozyumda aşağıdaki iki konunun ele alınması öngörülmektedir.

2015 yolunda makroekonomik ve mali yönetişim

Kapsayıcı ve sürdürebilir kalkımaya yönelik ticaret ve yatırım kuralları.

Söz konusu sempozyuma ilişkin duyuru için tıklayınız.

 


2013 Seviye Tespit Sınavı 1. Aşama Sonuçları

2013 STS 2. aşama sınav sonuçlarını https://yoksis.yok.gov.tr/DenklikSinavSonuclari/ adresinden öğrenebilirsiniz.


2013 STS Mühendislik 2. Aşama Sınav Yeri

Adres: İ.T.Ü. Merkezi Derslik Binası Ayazağa Yerleşkesi, Maslak, Sarıyer, İstanbul.

 

Ayrıntılı yer bilgisi bina girişinde duyurulacaktır.


"Turkish Study Fair 2013"/Pakistan Fuar


16-18 Haziran 2013 tarihleri arasında Pakistan'da bulunan Karaçi'de "Turkish Study Fair 2013" adında bir eğitim fuarı düzenlenecektir. Sözkonusu Fuar, Türk üniversitelerinin Türkiye'de okumayı planlayan öğrencilere kendilerini tanıtmalarına imkan sağlayacak ve uluslararasılaşma adına önemli ilişkiler kurmalarını sağlayacaktır.  

Bildiğiniz üzere, Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üniversitelerimizin buna benzer fuarlara katılımını finansal olarak desteklediğinden sözkonusu iki kurumla irtibata geçilmesinde yarar görülmektedir.  

"Turkish Study Fair 2013" eğitim fuarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi http://www.gefcbritain.co.uk/turkeystudyfair2013 internet adresinde bulmak mümkündür.


Morogoro Müslüman Üniversitesi'nin İşbirliği Talebi

Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Darüsselam'a (Tanzanya) yaklaşık 150 km uzaklıktaki Morogoro şehrinde bulunan "Muslim University of Morogoro"nun Rektör Yardımcısı Prof. Hamza Mustafa Njozi'nin Tanzanya Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Prof. Jumanne Maghembe ve beraberindeki heyetle 29 Kasım - 6 Aralık 2009 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret ettiği bildirilmektedir. Heyetin Türkiye'deki temasları sonucunda, adı geçen üniversite ile Türk üniversiteleri arasında akademik personelin yetiştirilmesi, öğretim görevlilerinin değişimi, üniversitelerde eğitim ve araştırma imkanlarının arttırılmasına ilişkin işbirliği yapılması hususunda mutabakata varıldığı belirtilmektedir.

Bahsekonu üniversitenin ihtiyaç duyduğu işbirliği alanları konusunda hazırlamış olduğu belge ekte sunulmakta olup, sözkonusu üniversite ile akademik işbirliğine gitmek isteyen üniversitelerimizin doğrudan ilgili üniversiteyle irtibata geçmesi gerekmektedir.


Showing 1,241 - 1,250 of 1,330 results.
Items per Page 10
of 133