San Marcos Üniversitesi Tarafından Düzenlenecek Eğitim Fuarı (23.03.2017)

Peru'nun başkenti Lima'da bulunan San Marcos Üniversitesi (Universidad Nacional Mayor de San Marcos) tarafından 9-10 Mayıs 2017 tarihlerinde Lima'da "2017'de Yurtdışında Eğitim Fırsatları" konulu bir etkinlik düzenlenecektir.

 

Söz konusu etkinlikte ülkemizce 2x2 m. boyutlarında bir stant açılarak ülkemizdeki üniversitelerin sunduğu lisansüstü eğitim programları, değişim programları, burslar, staj gibi imkanlara ilişkin bilgi verilmesi ve tanıtım materyallerinin sergilenmesi planlanmaktadır.

 

Anılan etkinliğe katılmak isteyen üniversitelerin movilidad.ogcri@unmsm.edu.pe veya ogcri@unmsm.edu.pe adreslerine e-posta göndermeleri gerekmektedir.


HOPES Projesi Teklif Çağrıları (23.03.2017)

HOPES (Suriyeliler için Yüksek ve İleri Öğrenim İmkanları ve Perspektifleri), Avrupa Birliği'nin Suriye krizine yönelik bölgesel yardım fonu olan "Madad Fonu" tarafından finanse edilen ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), British Council, Campus France ve EP Nuffic tarafından yürütülen 12 milyon avroluk bir projedir. Projenin amacı genç Suriyelilere eğitim imkanları tanımak ve savaş sonrası Suriye'nin yeniden inşasına hazır olmalarına katkı sağlamaktır.

 

HOPES, Mısır, Kuzey Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'de, Suriye'den gelen sığınmacıları ve durumdan etkilenen yerel halkları desteklemek amacıyla yerel ve bölgesel eğitim kurumları tarafından yürütülen yenilikçi, kısa süreli eğitim projelerine de fon sağlamaktadır.

 

Açılan Proje Teklif Çağrıları ile Mısır, Kuzey Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve/veya Suriye'de toplam 40 projeye hibe sağlanacaktır. Yerel ya da bölgesel kurumlar faaliyetleri çerçevesinde, maksimum 18 aylık bir süre için 6.000 avrodan 60.000 avroya kadar fon talep edebilirler.

 

Ekte ayrıntıları bildirilen ilk tur Proje Çağrıları 1 Mayıs 2017 tarihine kadar açıktır. İlgilenen adaylar başvurular ile ilgili daha fazla bilgiye, başvuru kılavuzuna ve formlara http://www.hopes-madad.org internet sitesinden ulaşabilirler. Başvurular ise cfp@hopes-madad.ord e-posta adresine gönderilmelidir.

 


2017 Sonbahar Dönemi TUS Kontenjanları (21.03.2017)

26 Nisan 2014 tarih ve 28983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan "Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'nin 12/1 maddesi gereğince; 2017 Sonbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kontenjan talepleri alınacaktır. Tıp-Sağlık Eğitimi Komisyonunca değerlendirilmek üzere ekte yer alan formdaki bilgilerin eksiksiz yanıtlanması ve doldurulan formların en geç 7 Nisan 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar tus.yokper@yok.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.


2017 DUS Kontenjanları (21.03.2017)

26 Nisan 2014 tarih ve 28983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan "Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği"nin 12/1 maddesi gereğince; 2017 Dönemi Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kontenjan talepleri alınacaktır. Tıp-Sağlık Eğitimi Komisyonunca değerlendirilmek üzere ekte yer alan formdaki bilgilerin eksiksiz yanıtlanması ve doldurulan formların en geç 7 Nisan 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar dus.yokper@yok.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.


BM Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO)/Uluslararası Ödül Duyurusu (21.03.2017)

BM Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) Yatırım ve Teknoloji Geliştirme Roma Ofisi İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi ve Küresel Gıda İnovasyon Zirvesi'nin (Seeds and Chips) işbirliği ile "Innovative Ideas and Technologies in Agribusiness" konulu uluslararası ödüllü yarışma düzenlenecektir.

 

Yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgiler www.unido.it/award2017 internet sayfasında yer almakta olup, başvuruların 10 Nisan 2017 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

 

Söz konusu ödüle aday gösterilmesi öngörüldüğü takdirde Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü'ne bilgi verilmesi beklenmektedir.


Yurt Dışı Okutmanlık Sınavı (21.03.2017)

Yurtdışındaki üniversitelerin Türkoloji kürsülerinin ve Büyükelçiliklerimiz/Başkonsolosluklarımız nezdinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren okutman taleplerinin karşılanması amacıyla Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunun 01.03.2017 tarihli ve 18 sayılı Komisyon Kararına istinaden sınavla 100 okutman seçilecektir.

 

Söz konusu sınavla ilgili başvuru şartları, süresi, şekli, seçme sınavı, yurt dışında görevlendirmeye dair usul ve esaslar ile diğer hususların yer aldığı "Yurt dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi Seçme ve Görevlendirme Kılavuzu-2017" Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yayımlanmış olup, ekte yer alan Kılavuza http://www.meb.gov.tr ve http://www.abdigm.gov.tr internet adreslerinden ulaşılabilmektedir.


2017 Uluslararası Nevruz Günü Hk. (20.03.2017)

Bilindiği üzere Nevruz, geceyle gündüzün eşitlendiği ve baharın gelişinin müjdelendiği bir doğa olayı olarak pek çok kültürde önemli bir gün, bayram veya yeni yılın başlangıcı olarak benimsenmiş olup, kuzey yarımkürenin büyük bölümünde kutlanmaktadır.

 

Nevruz, 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Türkiye'nin katılımıyla çok uluslu dosya olarak UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmiştir. 2016 yılında ise Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler Arası Komitesinin 11.Oturumunda Afganistan, Irak, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın da katımıyla hazırlanan yeni dosyayla katılımcı devlet sayısı 12'ye yükselmiştir.

 

Öte yandan çok sayıda devletin önerisiyle (Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Makedonya, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan) Birleşmiş Milletlerin 10 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirildiği 64.Genel Kurulunda 21 Mart "Uluslararası Nevruz Günü" olarak ilan edilmiştir. Birleşmiş Milletlerin bu kararı, UNESCO Yürütme Kurulunun 22 Ağustos 2010 tarihinde Paris'te gerçekleştirildiği 184. Oturumunda da aynen benimsenmiştir.

 

Bu kapsamda UNESCO barış, uzlaşma, dayanışma, işbirliği ve kültürlerarası diyaloğu güçlendirmek, kültür ve doğa arasındaki ahengi ve sürdürülebilirliği vurgulamak ve somut olmayan kültürel miras bilincini güçlendirmek amacıyla üye devletleri her yıl 21 Mart Uluslararası Nevruz Gününü kutlamaya davet etmektedir.

 

Yukarıda belirtilen ana hatlarıyla özetlenen ve gerek talep edildiği takdirde mümkün olabilen destek ve katkıların sağlanabilmesi, gerekse etkinliklerle ilgili olarak uluslararası paydaşlarla bilgi paylaşılabilmesi için 21 Mart Uluslararası Nevruz Günü kapsamında planlanan etkinliklerden UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun haberdar edilmesi beklenmektedir.

 


Ulusal Öğrenci Konseyi Seçimi

Ulusal Öğrenci Konseyi Seçimi 20.03.2017 tarihinde saat 14:00'te Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin Etlik Yerleşkesi Milli İrade Binasında (Ayvalı Mahallesi Gazze Caddesi No:7 ETLİK-ANKARA) yapılacaktır. Seçime katılacak Üniversitelerin Öğrenci Konsey Başkanlarının gelirken yanlarında aşağıdaki belgeleri getirmeleri gerekmektedir.

 

1-Nüfus cüzdanı

 

2-Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alınmış fotoğraflı üniversitenin öğrenci konseyi başkanı olduğunu bildirir belge.(Fotoğraflı olmayan belgeler kabul edilmeyecektir.)

 

3-Bir (1) adet vesikalık fotoğraf.


Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı (16.03.2017)

Kalkınma Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, TÜBİTAK ve Başkanlığımız işbirliğinde 3-5 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul'da "Geleceğin Üretim Sistemlerinde Ar-Ge İşbirlikleri" ana temasıyla "Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı" etkinliği düzenlenecektir.

 

Açılış seremonisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleriyle yapılması beklenen etkinliğe ilişkin detaylı program ve bilgilere http://argezirvesi.org internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Etkinliğe ülkemizden Sayın Başbakan başta olmak üzere Sayın Bakanlar, üst düzey özel sektör temsilcileri, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve düşünce kuruluşları ve akademisyenlerin katılımının yanı sıra konuk ülke olarak belirlenen Japonya'dan kamu, özel sektör ve akademisyenleri kapsayan üst düzey bir katılım gerçekleşecektir.

 

Söz konusu etkinlikle, Türkiye'de gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerinin tanıtımı, Ar-Ge'de kamu kurumları, özel sektör kuruluşları ve akademinin etkileşiminin artırılması, uluslararası akademik ve bilimsel işbirliklerinin geliştirilmesi, Ar-Ge çalışmalarının ticarileştirilmesi gibi çok önemli ve öncelikli konular hakkında farkındalık, bilgi ve ticari paylaşım platformu oluşturulması amaçlanmaktadır.

 


Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması (16.03.2017)

16/02/2017 tarihli ve 2017/9 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi ile MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinde değişik etkinliklerin yapılması ve materyallerin kullanılması; öğrencilerin görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklenmesi amacıyla "Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması" düzenlenmiş olup, yarışmaya katılım koşulları, takvim, ödüller v.b. hususlara ilişkin detaylı açıklamaların yer aldığı 2. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması Kılavuzu hazırlanmıştır.

 

İlgili Kılavuza ve yarışmaya başvuru için gerekli belgelere ilişkin bilgilere Genel Müdürlüğün www.orgm.meb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilmektedir.


Showing 1 - 10 of 1,056 results.
Items per Page 10
of 106