YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN RUANDA CUMHURİYETİ'NE ZİYARET

 

22-24 Ocak 2017 / Ruanda

 

 

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet, Ruanda Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ile "Yükseköğretim Alanında Mutabakat Zaptı" imzalanması ve yükseköğretim ile ilgili bazı konuların görüşülmesi amacıyla Ruanda'ya ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Heyette YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er ile birlikte Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Gazi Üniversitesi Afrika Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Suna Timur Ağıldere yer aldı.

 

 

 

 

 

Beş üniversitenin üst düzey katılımıyla gerçekleştirilen programda ilk olarak Ruanda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Dr. Innocent S. Mugisha ziyaret edildi.

 

Bu ziyaret ile birlikte Ruanda'ya hangi alanlanlarda katkı sağlanacağı hususunda görüş ve incelemelerde bulunuldu.

 

 

 

 

Ruanda Yükseköğretim Kurulu Başkanı ziyareti sonrası Ruanda Cumhuriyeti Müftüsü Sayın Sheikh Salim Hıtımana'yı ziyaret eden YÖK Heyeti, Ruanda'daki Müslümanların dini eğitimleri de dahil yükseköğretim alanında ülkemizde eğitim alabilmelerine ilişkin konuları görüştü.

 

 

 

 

Ziyaretlerin ardından Türkiye Heyeti ile Ruanda Eğitim Bakanı Dr. Papias Musafiri Malimba ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Dr. Innocent S. Mugisha'nın katıldığı görüşmelere geçildi.

 

 

 

 

Gerçekleştirilen görüşmeler sonucu YÖK ile Ruanda Eğitim Bakanlığı arasında yükseköğretim alanında bir mutabakat zaptı imzalandı.