YÖK'TE "ENGELSİZ ERİŞİM ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ

 

2 Mayıs 2017 / Ankara

 

 

2016-2017 Eğitim Öğretim yılını yükseköğretimdeki engelli bireyler için "Engelsiz Erişim" yılı olarak kabul eden YÖK tarafından, yükseköğretim kurumlarında engelli bireylerin bütün mekânlara erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla "Engelsiz Erişim Çalıştayı" düzenlendi.

 

 

 

 

YÖK'te gerçekleştirilen Çalıştay'da üniversitelerdeki engelli öğrencilerin mekânsal ulaşılabilirlik konusu ele alındı. Yükseköğretim kurumlarının, engelli bireyler için fiziksel ulaşılabilirlikle ilgili yaptıkları düzenlemeler konusunda paylaşımlarda bulunulduğu çalıştayda bütün yükseköğretim kurumlarının yapması gereken düzenlemeler masaya yatırıldı.

 

YÖK Konferans Salonu'nda ilk kez düzenlenen çalıştaya YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ,  ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Şişman, Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan ve Prof. Dr. Rahmi Er, devlet üniversitelerinin rektör veya rektör yardımcıları ile Engelli Öğrenci Birim temsilcileri ve yapı işleri daire başkanları katıldı.

 

Ayrıca çalıştayı gerçekleştirmek ve sunum yapmak üzere YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından temsilciler, Hacettepe Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Mersin Üniversitesinden temsilciler ve kendisi de engelli olan "Çınar" filminin yönetmeni Mustafa Karadeniz katıldı.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, konuşmasına YÖK bünyesinde yer alan Engelli Öğrenci Komisyonunun, "Yükseköğretim Kurumları Engelliler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği" kapsamında çalışmalarını gerçekleştirdiğini ve her üniversitemizde Rektörlükler bünyesinde yer alan Engelli Öğrenci Birimlerinin çalışmalarını yürüttüğünü ifade ederek başladı.

 

 

 

 

Yükseköğretim Kurumlarımızda halihazırda bulunan engelli öğrenci sayısının 13655 olduğunu dile getiren Başkan Saraç, daha çok engelli bireye üniversitede okuma imkânı sunmak istediklerini vurguladı.

 

Engellilik durumlarına göre bakıldığında ilk üç sırada 5480 fiziksel engelli, 3954 görme engelli, 1245 işitme engelli öğrencinin bulunduğuna dikkat çeken YÖK Başkanı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

"YÖK olarak öncelikli hedefimiz, öğrencilerimizin yükseköğretime girebilmesi ve yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli fiziksel ve akademik ortamın hazırlanması; engelli öğrencilerimizin eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve düzenlemelerin yapılmasıdır.

 

Kurulumuzca engelli öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarında yapılması gereken uyarlamalar konusunda bazı tavsiye kararları alınmış olup bu kararlar ÖSYM kılavuzlarında yayımlanmaktadır. Ayrıca engelli öğrencilerin eğitimleri konusunda üniversitelerden gelen talepler incelenmektedir.

 

 

 

 

Bunun yanı sıra hem engelli öğrencilerimizden hem de ailelerinden gelen talepler değerlendirilmekte ve konuyla ilgili kararlar alınmaktadır. Yakın zamanda Otizm Spektrum Bozukluğu ve Zihinsel Engelli çocuklarımızla ilgili çalışmalar yapıldı ve süreç devam etmektedir."

 

Türk İşaret Dili mütercim tercümanlığı konusunda çalışma yapıldığını sözlerine ekleyen Başkan Saraç, yakın zamanda lisansüstü programların açılacağının müjdesini verdi.

 

Ayrıca her yıl farklı bir üniversitede Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı düzenlendiğini belirten YÖK Başkanı, bu kapsamda 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı için Mekânsal Erişilebilirlik, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için ise Engelsiz Eğitim konularının odak olarak kararlaştırıldığını vurguladı.

 

 

 

 

YÖK olarak engelli öğrencilerimizin yükseköğrenim sürecine tam katılımını sağlamanın öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurgulayan YÖK Başkanı Saraç, bu hedef kapsamında üniversitelerimizin fiziksel erişilebilirliğini geliştirerek, üniversitelerimizin bütün engelli öğrenciler için erişilebilir mekânlara sahip olmasını istediklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın Çalıştay açılışında yaptığı konuşma için tıklayınız.

 

 

 

 

Açılış konuşmasının ardından açılış oturumuna geçilerek, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan tarafından, "Yükseköğretim Kurulu Engelli Öğrenci Komisyonu Çalışmaları" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi'nin yaptığı "Erişilebilirlik Konusunda Ülkemizdeki Gelişmeler ve Yasal Düzenlemeler" başlıklı sunumun ardından Gerçek Hayattan Kesit bölümünde engelli yönetmen Mustafa Karadeniz ile söyleşi yapılırken, "Çınar" adlı filmin de kısa bir gösterimi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Açılış oturumunun tamamlanmasının ardından Engelli Öğrenci Komisyonu Üyeleri Hacettepe Üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Meltem Yılmaz ve Kırıkkale Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Müyesser Okumuş moderatörlüğünde "Üniversitelerde İç ve Dış Mekânların Ulaşılabilirliğine İlişkin Örnek Uygulamalar" başlıklı ilk oturum gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde ise Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Boğaziçi Üniversitesi temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Hande Sart moderatörlüğünde gerçekleştirilen "İç ve Dış Mekanların Ulaşılabilirliği Konusunda Yasal Zorunluluklar ve Yükseköğretim Kurumlarının Yapması Gerekenler" başlıklı ikinci oturuma geçildi.

 

 

 

 

 

İkinci oturumun da tamamlanmasının ardından soru cevap bölümüne geçilerek yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireyler için fiziksel erişilebilirlikle ilgili olarak yapılan düzenlemeler konusunda paylaşımlar gerçekleştirilerek bütün yükseköğretim kurumlarının yapması gereken düzenlemeleri hakkında istişarelerde bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

Soru cevap kısmının tamamlanması sonrasında YÖK Engelli Komisyonu Üyesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu bir konuşma yaparak Çalıştay Kapanışını gerçekleştirdi.