Atılım Üniversitesinden “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs” Projesi

14 Haziran 2016

 

Atılım Üniversitesi Lisans Araştırma Projeleri Programı (LAP) kapsamında 2015- 2016 döneminde Atılım KASAUM adına Öğr. Gör. Damla Songur danışmalığı ile Ar. Gör. Erhan Küçük eş danışmanlığı ve Öğr. Gör. Aslı Şimşek gönüllü danışmanlığında 16 araştırmacı öğrenciyle LAP- C- 1516- 02 kodlu "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite ve Kadın Dostu Kampüs" projesi yürütüldü ve proje 6. Lisans Araştırma Projeleri Şenliği'nde gerçekleştirdiği sunumla birincilik ödülü almaya hak kazandı.

 

Proje kapsamında üniversiteler özelinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda öncelikle Türkiye ve dünyadaki iyi örnekleri araştırılarak raporlanmış; ardından Atılım Üniversitesi özelinde bu bağlamda güçlü ve geliştirilmesi gereken yönler tespit edilmiştir. Proje saha çalışması aşamasında üniversite genelinde öğrencilere bir anket uygulanarak "Üniversitede Toplumsal Cinsiyet Algısı ile Cinsel Taciz ve Saldırı Araştırması" gerçekleştirildi. Aynı zamanda proje kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda imaj çalışması da yapıldı. Elde edilen verilerle kısa ve uzun vadeli eylem planı hazırlanıyor.

 

Proje için http://kasaum.atilim.edu.tr/toplumsal-cinsiyet-esitligine-duyarli-universite-ve-kadin-dostu-kampus-projesisayfasında bilimsel ve serbest posterler paylaşılmış olup; diğer çıktılar son halleri verildikçe paylaşılmaya devam edilecek.

 

Proje ile ilgili bilgi almak ve katkı sunmak için;

kasaum@atilim.edu.tr ve damla.songur@atilim.edu.tr adreslerine e- posta yoluyla ulaşılabilir.