Oxford Üniversitesi Yayınlarından "Women Scientists" Kitabında Üç Türk Bilim Kadını

Magdolna Hargittai tarafından kaleme alınan ve Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlanan Women Scientists-Reflections, Challenges, and Breaking Boundaries [Bilim Kadınları-Düşünceler, Zorluklar ve Sınırları Aşmak] isimli kitapta dört kıtadan 18 ülkeden alanında başarılı olmuş bilim kadınları konu edilmiştir.

 

Kitapta üç Türk bilim kadını da yer almaktadır. Türkiye'de Bilim Kadınları başlıkları bölümünde Sezer Şener Komsuoğlu, Gülsün Sağlamer ve Ayhan Ulubelen'in hayatları ve çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Adı geçen bilim kadınlarından ilk ikisi Türk yükseköğretim sisteminde Rektör olarak hizmet etmişlerdir. Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu Kocaeli Üniversitesi, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer de İstanbul Teknik Üniversitesi rektörlükleri görevinde bulunmuşlardır. Prof. Dr. Ayhan Ulubelen ise İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde uzun yıllar görev yapmıştır.

 

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu Kocaeli Üniversitesindeki iki dönem rektörlük görevinden sonra yeni YÖK tarafından bünyesinde kurulan Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kitaptan ilgili bölümler için tıklayınız.

 

 

 

 

"Yükseköğretim Kurulu Başkanı olarak Türk bilim hayatının yüz akı olan kadın akademisyenlerimizi temsil eden Sezer Şener Komsuoğlu, Gülsün Sağlamer ve Ayhan Ulubelen'i tebrik eder, kendilerine sağlık ve mutluluklar dilerim."

 

Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ