"ORTADOĞU'DA AKADEMİK MİRASI KORUMA PROJESİ"NİN İLK PANELİ NEW YORK'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın da teşrifleriyle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında lansmanı gerçekleştirilen "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi"nin ilk paneli New York'ta yapıldı.

 

YÖK tarafından Ortadoğu'da harap olan bilim merkezlerini ve sekteye uğrayan akademik hayatları ortaya koymak, uluslararası farkındalığı arttırmak üzere hazırlanan projeye TRT, THY ve AA da destek veriyor.

 

 

Türk yetkililerle görüşüp Amerika'da okuyan öğrencilerle buluşuldu

 

Proje kapsamında New York'a giden YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan ile Panelistler Prof. Dr. Ümran İnan ve Prof. Dr. Fuat Keyman, panel öncesinde New York Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş ve BM Daimi Temsilcisi Sayın Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. Proje ekibi ayrıca New York ve çevresinde okuyan Türk öğrencilerle de bir toplantı gerçekleştirdi. Proje hakkında bilgi alan öğrenciler, hem YÖK tarafından başlatılan bu uluslararası projeden hem de alanlarında tanınmış Türk bilim insanları ile biraraya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

Prof. Dr. Ümran İnan Stanford Üniversitesinde, Prof. Dr. Fuat Keyman Harvard Üniversitesinde Prof. Dr. Nihat Berker ise MIT'de uzun yıllar öğretim üyeliği yapmışlardı. Öğrencilerle deneyimlerini paylaşan proje ekibi daha sonra State University of New York yetkilileri ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

 

 

Projenin ilk ayağı olan "New York Paneli" düzenlendi

 

Ortadoğuda Akademik Mirası Koruma Projesi kapsamında gerçekleştirilen ilk panel olan "New York Paneli"nde, Türkiye'nin mültecilerin eğitimlerine devam edebilmesi için yapmış olduğu projelerden bahsedilerek, YÖK ve Türk Üniversitelerinin iyi uygulama örnekleri anlatıldı.

 

Panele katılan Amerikalı akademisyenlerce de projenin bu konuda önemli bir farkındalık oluşturacağı belirtilerek, Türkiye'nin mülteciler için yaptıklarının uluslararası kamuoyunca yeterince takdir edilmediği ve arzu edilen seviyede desteklenmediği de ifade edildi.