"ULUSLARARASI PLATFORMLARDA AKADEMİK ALANLARDA ÇEŞİTLİ GÖREVLERE SEÇİLEN" BİLİM İNSANLARI YÖK'TE BİR ARAYA GELDİ

 

7 Şubat 2018 / Ankara

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, farklı alanlarda başarılı akademik çalışmaları nedeni ile "Uluslararası Platformlarda Akademik Alanlarda Çeşitli Görevlere Seçilen" ve ülkemizi başarı ile temsil eden öğretim üyelerimiz ile bir araya geldi.

 

YÖK'te gerçekleştirilen görüşmede Yükseköğretim alanındaki küresel gelişmeler ve Türk Yükseköğretimi'nin bugünkü çalışmaları değerlendirildi.

 

Toplantıya Türkiye'deki bazı üniversitelerin farklı bilim dallarından 19 öğretim üyemiz olan Prof. Dr. Emin Kansu, Prof. Dr. Timur Doğu, Prof. Dr. Tezer Kutluk, Prof. Dr. Çetin Erol, Prof. Dr. Süleyman Cihan Yurtaydın, Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, Prof. Dr. Belgin San Akça, Prof. Dr. Mutlu Hayran, Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu, Prof. Dr. Mehmet Ungan, Prof. Dr. Munis Dündar, Prof. Dr. Murat Akova, Prof. Dr. Önder Ergönül, Prof. Dr. Cem Meço, Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.

 

YÖK Başkanı Saraç, katılımcılara, "Yükseköğretim Sistemimizdeki Yapısal Gelişmeler" başlıklı, Türkiye Yükseköğretim Sistemindeki mevcut durum ve YÖK olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 

Toplam yükseköğretim kurumu sayısının 185, öğretim üyesi sayısının 74 bin 537 ve öğretim elemanı sayısının 154 bin 950 olduğunu dile getiren YÖK başkanı Saraç, 7 milyon 712 bin 311 öğrenci sayısı ile Avrupa Yükseköğretim Alanı'na (EHEA) göre yükseköğretimde en fazla öğrencisi olan ikinci ülke olduklarının altını çizdi.

 

Eğitimde ve yükseköğretimde bundan böyle hedeflerinin, dikey yani nitelik, keyfiyet ve kalite yönünden büyüme olduğunu söyleyen Başkan Saraç, "Bölgesel Kalkına Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma" projesinden bahsederek "Üniversitelerimizin hepsinin aynı olmasını tasvip etmiyoruz. Bütün üniversitelerimiz uluslararası nitelikleri gözetmeli, fakat farklı değerler üretmelidir. Bu kapsamda üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama konusunda farklılaşmasını istiyoruz. Bu doğrultuda bölgesel kalkınma odaklı 5 üniversite ve ihtisas alanı belirledik. Ayrıca 10 üniversiteyi de Araştırma Üniversitesi olarak belirledik, cesaret vermesi açısından ise 5 üniversitemizi de Araştırma Üniversitesine aday olarak seçtik." ifadelerinde bulundu.

 

Yükseköğretim giriş sisteminde barajın yükseltilmesi, doktora programlarının kriterlerinin yükseltilmesi, proje tabanlı uluslararası değişim programı, denklik sürecinin yeniden tasarımı, Temel Bilimlerde Üstün Başarı Sınıfı Projesi (TEBİP), YÖKDİL ve yapılan diğer çalışmalarından kısaca bahseden YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretimde tüm süreçlerde nitelik arttırılmasına yönelik yeni ve yenilikçi girişimlerde bulunmaya çalıştıklarını vurguladı.

 

Sunumun ardından YÖK Başkanı Saraç ile uluslararası platformlarda akademik alanlarda çeşitli görevlere seçilen ve ülkemizi başarı ile temsil eden öğretim üyeleri arasında Türkiye Yükseköğretim Sistemi'ne ilişkin görüş ve öneriler istişare edilerek geleceğe yönelik atılacak adımlar ele alındı.

 

Toplantıya katılan akademisyenler ve görev aldıkları kuruluşlar için tıklayınız.